Kako energetika pomaže stvoriti...

Docentica Mirna Gržanić Antić i profesor Tomislav Capuder, stručnjaci i nastavnici Studija energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora, bili su gosti online konferencije EkoLucija 101, u organizaciji portala Srednja.hr.

U razgovoru je prof. Capuder istaknuo da je danas najbrže rastuće područje upravo područje obnovljivih izvora energije, gdje studenti koji završe elektroenergetiku rade s, primjerice, solarnim panelima ili vjetroelektranama, ali i njihovim računalnim, digitalnim dijelovima.

Razgovor o obnovljivim izvorima energije danas je važniji no ikad. "Imamo problema s klimatskim promjenama, globalna temperatura je u stalnom porastu, tope se polarne kape, a upravo su obnovljivi izvori energije nešto što to može spriječiti. Uz njih možemo postići klimatsku neutralnost bez sagorijevanja, bez štetnih plinova. Klimatska neutralnost znači smanjiti ugljični otisak koliko god je to moguće", objasnila je docentica Gržanić Antić.

Upravo se tim temama bave nastavnici FER-a i FSB-a u sklopu našeg studija u Šibeniku.

Na tržištu današnjice velika je potražnja za stručnjacima energetike, posebno onima koji se specijaliziraju za obnovljive izvore energije. "Naši studenti dobiju dvostruka znanja koja su zapravo jedinstvena, ne postoji studij koji tako nešto omogućava. Takav inženjer je izuzetno atraktivan tržištu rada", ističe profesor Capuder.

Razgovor u cijelosti dostupan je u članku pod nazivom Globalna temperatura raste, ali o rješenju smo razgovarali sa stručnjacima s FER-a.