Ivonina priča: Kako je Studij...

Ivona Prar je bivša studentica Studija energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora u Šibeniku kojeg zajedničkim snagama izvode Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) i Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) Sveučilišta u Zagrebu. Ivona je u razgovoru za srednja.hr opisala svoje iskustvo i put od Studija do diplomskog studija u Danskoj.

• Vrijeme je kada maturanti završavaju svoje školovanje i kreću u potragu za budućom profesijom. Možeš li nam ukratko opisati svoj put?

Već negdje sredinom srednjoškolskog obrazovanja znala sam da se želim baviti nečim što ima veze s zaštitom okoliša, očuvanjem planete i sličnim temama, no nisam imala konkretan plan što se tiče fakulteta koji sam htjela upisati. Tek sam pred kraj školovanja saznala za tada novootvoreni Studij energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora u Šibeniku i odlučila da upravo tu želim studirati.

• Zašto si za prijediplomski Studij odabrala baš Studij energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora u Šibeniku kojeg izvode FSB i FER?

Jako mi se svidjelo to što Studij pruža s jedne strane specifično, a opet i široko znanje iz energetike, elektrotehnike i strojarstva, te se dotiče i tema zaštite okoliša, utjecaja na klimu te ekonomskih i pravnih aspekta modernih energetskih tehnologija. Iako sam uvijek htjela raditi nešto što će imati pozitivan utjecaj na svijet oko nas, ostali smjerovi koji se bave ovom ili sličnom temom činili su mi se kao da se fokusiraju na samo jednu stvar, a ne pristupaju problemu holistički.

• Možeš li procijeniti koliko je ovaj Studij pridonio tvom kasnijem studiranju u Danskoj? Što su po tvom mišljenje neke dobre i loše strane?

Studij u Šibeniku dao mi je dobru podlogu i širok spektar znanja koji mi je uvelike koristio tijekom studiranja u Danskoj. Ono što mi je bilo potpuno novo je grupni rad, što nije bilo toliko često na Studiju u Šibeniku pa sam se u početku osjećala malo izgubljeno u takvom načinu rada. Naravno, ubrzo sam se navikla na to, te mi je svo znanje stečeno na prijediplomskom bio veliki plus u grupnim zadacima.

Sve o Ivoninom iskustvu na Studiju koji je pridonio njenom kasnijem studiranju u Danskoj pročitaj u članku na srednja.hr ovdje i prijavi se za jednu od pet stipendija koje FSB dodjeljuje maturantima za Studij energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora ovdje.

Autor: Ana Fadljević